Rýchlokurz digitálnej bezpečnosti

Je dôležité mať svoje informácie pod dohľadom, či už sú uložené online alebo offline. Potrebné vedomosti o ochrane súkromia nás v škole naučiť nestihli, no stále je čas to zlepšiť. Nasledujúce návody pomôžu na ceste k lepšiemu zabezpečeniu digitálnych informácií a celkovo k väčšiemu súkromiu v prepojenom svete.

Digitálna bezpečnosť nie je konkrétny stav, ale cesta.

Každá časť obsahuje potrebné minimum teórie a úlohu, ktorej splnenie prinesie o niečo väčšiu istotu, že tvoje zariadenia a dáta sú v bezpečí. Odporúčame splniť jednu úlohu za deň a postupne tak prejsť celým kurzom.

1. Vytvor si heslo (passphrase)

Hurá! Vitaj a blahoželáme k naladeniu sa na frekvenciu Rýchlokurzu digitálnej bezpečnosti. V každom článku odkryjeme trochu teórie, ktorá…

2. Nainštaluj si správcu hesiel

Vymyslieť dobré heslo je vždy ťažké. Silné heslo je: dlhé náhodné nepoužité nikde inde Ak by sme dodržiavali tieto zásady, bolo by takmer…

3. Používaj srandovné "robotické" heslá

Máme za sebou generovanie bezpečného zapamätateľného hesla a nainštalovanie správcu hesiel, do ktorého si uložíme väčšinu našich hesiel. Tie…

4. Zašifruj si svoj pevný disk

Ako môžu obyčajní ľudia začať so šifrovaním? Prvá vec, ktorá človeku príde na um je šifrovanie celého disku, ktoré prináša značné benefity v…

5. Stiahni si Signal

Signal je bezplatná open-source aplikácia na zabezpečené privátne telefonovanie a posielanie správ. Vďaka Signalu môžeš komunikovať okamžite…

6. Nastav si heslo pre uzamknutie obrazovky

Nastavenie hesiel pre mobilné zariadenia je najdôležitejšie bezpečnostné opatrenie, ktoré môže spraviť používateľ smartfónu. Väčšina ľudí si…

7. Nainštaluj si doplnky do prehliadača

Používaním "bezplatného" webu súhlasíš so zdieľaním tvojich osobných údajov a informácií s hocikým, kto ponúkne najviac peňazí za tvoje dáta…

8. Aktualizuj svoj softvér

Hoci si to nie vždy vedia pripustiť (ale áno, je to tak), počítačoví programátori robia chyby. Program (predpokladáme, že je to nejaký…

9. Audituj integrácie

Niektoré aplikácie sú vyvíjané ako “nadstavba”, teda softvér, ktorý využíva služby iného softvéru. Takéto nadstavby sa často označujú ako…

10. Odstráň oprávnenia zo starých zariadení

Naposledy sme skontrolovali služby, ktoré majú stále prístup na naše účty. Teraz sa pozrieme na staré, nepoužívané zariadenia. Jeden z…

11. Povoľ vymazanie zariadenia na diaľku

Po úspešnom zašifrovaní pevného disku a nastavení uzamknutia obrazovky bude pre útočníka naozaj náročné dostať sa do tvojho zariadenia.…

12. Zmaž účty

V predošlých častiach série sme sa, okrem iného, pozreli na tvoje aktuálne účty, skontrolovali doplnky do prehliadača a oprávnenia aplikácií…

Ďakujeme projektu crypto.christmas za skvelý nápad. Pre detailnejšie informácie ďalej odporúčame Encryption Works a Surveillance Self-Defense.